Joanna Laskosz z wizytą w Pradze

Joanna Laskosz z wizytą w Pradze

Archiwum Nauki już od wielu lat współpracuje z Masarykův ústav a Archiv AV ČR (Instytutem Masaryka i Archiwum Czeskiej Akademii Nauk). W tym roku przypada dokładnie dwudziesta rocznica tych wzajemnych, niezwykle owocnych, ale też jakże serdecznych kontaktów archiwistów z Krakowa i Pragi. Z tej okazji organizujemy w październiku wystawę podsumowującą wspólne działania i osiągnięcia obu Instytucji na polu archiwistycznym i naukowym – na którą już dzisiaj zapraszamy!

Tymczasem w ramach nowego, 3-letniego projektu współpracy w ostatnich miesiącach przebywali w Pradze Ewa Dziurzyńska i Maciej Łyszczarz. Z kolei w zeszłym tygodniu do Czech udała się Joanna Laskosz. Nasza Koleżanka podczas swojego pobytu zrealizowała liczne kwerendy. Wraz z dr. Janem Chodějovským pracowała również nad edycją korespondencji Walerego Goetla (1889-1972) i Karela Domina (1882-1953), dotyczącą przede wszystkim tworzenia pogranicznych parków narodowych. Wydanie książki zaplanowano na 2025 r., w związku z obchodami jubileuszu 70. rocznicy powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Joanna Laskosz dzięki uprzejmości Kolegów z Pragi: dr. dr. Tomáša Pavlíčka i Jana Chodějovský’ego miała również możliwość zwiedzić Náprstkovo Muzeum Asijských, Afrických A Amerických Kultur, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Pradze, oraz Památník národního písemnictví / Muzeum literatury (Muzeum Czeskiej Literatury) i obejrzeć prezentowane tam wystawy – m.in. o podróżach przyrodnika Emila Holuba (1847 – 1902) oraz ekspozycję poświęconą pisarzowi Ladislavovi Fuksowi (1923 – 1924).

YouTube