Kategoria: Archiwum aktualności

Promocja książki „Szekspir i  Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)” w Przemyślu

Promocja książki „Szekspir i  Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)” w Przemyślu

28 września 2023 r. Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU, prof. Tomasz Pudłocki, miał okazję promować swoją najnowszą książkę „Szekspir i  Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)” na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Współorganizatorami wydarzenia byli Oddział IPN w Rzeszowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Na wstępie głos zabrali przedstawiciele I LO (wicedyrektor Aneta Bednarczyk) oraz TPN w Przemyślu (prezes Waldemar Wiglusz), natomiast część główną spotkania stanowiła dyskusja dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie, dr. hab. Dariusza Iwaneczko, z autorem książki.

Jednocześnie informujemy, że promocja książki w naszym Archiwum planowana jest na 25 października br. (środa). O szczegółach będziemy informować już wkrótce.

Fot. IPN Rzeszów / Ł. Chrobak

Udział w Międzynarodowym Forum „Bezpieczne zbiory – bezpieczne dziedzictwo”

Udział w Międzynarodowym Forum „Bezpieczne zbiory – bezpieczne dziedzictwo”

Archiwum Nauki PAN i PAU pozostaje na bieżąco z problemami i wyzwaniami archiwalnymi XXI w. W dniach 26–27 września dyrektor, prof. Tomasz Pudłocki wraz z pracownikami: Pauliną Krzywdą oraz Maciejem Pirogiem uczestniczyli w Międzynarodowym Forum „Bezpieczne zbiory – bezpieczne dziedzictwo. Muzea, biblioteki, archiwa w obliczu zagrożeń”, odbywającym się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dra Pawła Pietrzyka.

Wydarzenie obejmowało obrady oraz zajęcia warsztatowe, poświęcone zabezpieczeniu obiektów dziedzictwa kulturowego w sytuacji kryzysowej, takiej jak wojna, powódź, pożar. Wielu praktycznych informacji i inspiracji dostarczyły rozmowy z prelegentami. Warsztatom w drugim dniu Forum towarzyszyło zwiedzanie nowego budynku Archiwum Narodowego, w tym magazynu ratunkowego.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie do udziału w tym niezwykle interesującym przedsięwzięciu.

Fot. P. Krzywda, M. Piróg, T. Pudłocki

Promocja książki „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich”

Promocja książki „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich”

22 września 2023 r. (piątek) o godzinie 16:00 w siedzibie Archiwum Nauki odbyła się promocja książki „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich”, wydanej przez Wydawnictwo Sophia pod patronatem honorowym m.in. Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie.

W prowadzonym przez dr Marzenę Florkowską z Radia Kraków spotkaniu wzięli udział:

– dr. inż. Piotr Chrząstowski – potomek rodziny Skłodowskich,

– prof. Tomasz Pospieszny – biograf Marii Skłodowskiej-Curie,

– mgr Ewelina Wajs-Baryła – biografka Bronisławy Dłuskiej.

Spotkanie zgromadziło liczną publiczność i przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze.

Pamiętniki to niezwykle ciekawy portret rodziny Skłodowskich, ale także malowniczy obraz epoki, w której żyli Autorzy. Książka zawiera ponadto liczne fotografie z archiwum Jadwigi Chrząstowskiej i Piotra Chrząstowskiego, a także kolorową galerię prac malarskich Marii Goetel-Szancenbachowej.

Fot. M. Piróg

Warsztaty archiwalne i pokaz dla praktykantów

Warsztaty archiwalne i pokaz dla praktykantów

Praktykanci oraz stażyści Archiwum Nauki PAN i PAU nie tylko wspomagają nas swoją pracą, ale również uczestniczą w rozmaitych pokazach i prezentacjach. Tym razem nasi praktykanci – studenci Instytutu Historii UJ oraz Orestis Kaniamos, stażysta z Instytutu Archiwistyki, Bibliotekoznawstwa i Informacji Uniwersytetu Zachodniej Attyki w Atenach, wzięli udział w dwujęzycznym pokazie archiwalnym z elementami warsztatów, zorganizowanym przez Paulinę Krzywdę oraz Macieja Piroga. Zajęciom w dniu 8 września towarzyszyła prelekcja na temat historii Biblioteki Rozdolskiej, połączona ze zwiedzaniem pomieszczenia, w którym przechowywany jest ten wyjątkowy księgozbiór.

Pan Orestis Kaniamos spędzi z nami 3 miesiące i będzie pomagał m.in. w identyfikacji helleników. Raz jeszcze witamy go serdecznie w Archiwum Nauki. Przypominamy, że 11 maja br. gościł w naszych murach prof. Yannis Stoyannidis – pracownik Instytutu Archiwistyki, Bibliotekoznawstwa i Uniwersytetu Zachodniej Attyki w Atenach, który rozmawiał z dyrektorem prof. Tomaszem Pudłockim na temat przyszłej współpracy między Archiwum Nauki a archiwistami greckimi. Wizyta pana Kaniamosa stanowi jedną z jej odsłon.

Fot. M. Piróg, P. Krzywda

Wernisaż wystawy „Medale medyczne – artefakty kultury”

Wernisaż wystawy „Medale medyczne – artefakty kultury”

W dniu 7 września 2023 r. w siedzibie Archiwum Nauki przy ul. św. Jana 26 miał miejsce wernisaż wystawy „Medale medyczne – artefakty kultury”. Był to efekt współpracy pomiędzy naszą instytucją a Krakowskim Towarzystwem Miłośników Historii Medycyny.

Ekspozycję przygotował z ramienia Towarzystwa Oskar Ostafin. Ze strony Archiwum prace koordynował Tomasz Filip. Natomiast uroczystego otwarcia dokonał wraz z głównym autorem wystawy prezes Towarzystwa, prof. Zdzisław Gajda.

Fot. M. Piróg

Zobacz też zaproszenie.

Dyrektorzy na wernisażu w Archiwum Narodowym w Krakowie

Dyrektorzy na wernisażu w Archiwum Narodowym w Krakowie

W dniu 6 września br. dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU Tomasz Pudłocki wraz ze swoim zastępcą Maciejem Łyszczarzem wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Nurtem Łódki. 60 przystanków dziejowych z 600-letniej historii miasta”, która prezentowana będzie do 20 września w Archiwum Narodowym w Krakowie. Wystawa ta jest wkładem Archiwum Państwowego w Łodzi do obchodów jubileuszu 600-lecia miasta. Ekspozycja zawiera 16 plansz, ukazujących kolejne etapy rozwoju miasta oraz ilustrując je reprodukcjami archiwaliów, znajdujących się w zasobie łódzkiego archiwum.

Brak opisu.

Na zdjęciu od lewej dyrektorzy: Archiwum Państwowego w Łodzi – Bartosz Górecki,
Archiwum Nauki PAN i PAU – prof. Tomasz Pudłocki, Archiwum Narodowego
w Krakowie – prof. Wojciech Krawczuk.

Dr Oliver Zajac z wizytą w Archiwum

Dr Oliver Zajac z wizytą w Archiwum

W dniu 1 września br. dyrektor Archiwum, prof. Tomasz Pudłocki, podejmował dra Olivera Zajaca z Instytutu Historii Słowackiej Akademii Nauk z Bratysławy.

Finisaż wystawy o Kazimierzu Wiśniaku

Finisaż wystawy o Kazimierzu Wiśniaku

W zeszłym tygodniu po raz ostatni prezentowaliśmy w naszym Archiwum ekspozycję „Kazimierz Wiśniak teatralny i piwniczny”. Jej uroczyste zamknięcie miało miejsce podczas finisażu, który odbył się w poniedziałek 4 września w obecności bohatera wystawy – Mistrza Wiśniaka oraz licznie przybyłych gości.

Punktualnie o godz. 13:33 Dyrektor Archiwum – prof. Tomasz Pudłocki przywitał wszystkich, a następnie oddał głos kurator wystawy – Joannie Laskosz, która w skrócie podsumowała ekspozycję. Podkreśliła, iż cieszyła się ona dużym zainteresowaniem Krakowian oraz przyjezdnych turystów, a przez ponad cztery miesiące odwiedziło ją kilkaset osób. Na jej temat powstało również kilka artykułów m.in. w „Naszym Przemyślu”, „Alma Mater” oraz w „Vivat Akademia”, a Kazimierz Wiśniak udzielił w związku z ekspozycją obszernego wywiadu do miesięcznika „Kraków”. Egzemplarze powyższych czasopism przekazali obecni na wydarzeniu Redaktorzy Naczelni: Rita Pagacz-Moczarska oraz Zbigniew Sulima.

Podczas finisażu przemawiał także prof. Józef Żuk Opalski, który w pięknych słowach opisał swojego przyjaciela: Kazimierz Wiśniak jest Mistrzem. Ale co to znaczy? Jest mistrzem malarstwa, scenografii, autorem tekstów, kreatorem światów rozlicznych… – to oczywiste. Ale jest też mistrzem w życiu, albo mistrzem życia. Niepowtarzalna osobowość i niezwykła charyzma, którą promieniuje powodują, że każde z nim spotkanie staje się świętem…

Zachwytu nad Artystą i Jego twórczością nie kryli też w swych wypowiedziach: Bogdan Micek – dyrektor Piwnicy pod Baranami oraz Krystyna Styrna Bartkowicz – prezes Stowarzyszenia Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami.

Na zakończenie części oficjalnej Hieronim Sieński i Maciej Rudy – główni inicjatorzy i autorzy ekspozycji, od wielu lat przyjaciele Mistrza i kolekcjonerzy Jego dzieł – podziękowali wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Równocześnie zaprosili na kolejne „Wiśniakowe” wystawy, które w przyszłym roku będzie można podziwiać m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Synagodze w Jarosławiu.

 

Fot. K. Wójtowicz

Joanna Laskosz z wizytą w Pradze

Joanna Laskosz z wizytą w Pradze

Archiwum Nauki już od wielu lat współpracuje z Masarykův ústav a Archiv AV ČR (Instytutem Masaryka i Archiwum Czeskiej Akademii Nauk). W tym roku przypada dokładnie dwudziesta rocznica tych wzajemnych, niezwykle owocnych, ale też jakże serdecznych kontaktów archiwistów z Krakowa i Pragi. Z tej okazji organizujemy w październiku wystawę podsumowującą wspólne działania i osiągnięcia obu Instytucji na polu archiwistycznym i naukowym – na którą już dzisiaj zapraszamy!

Tymczasem w ramach nowego, 3-letniego projektu współpracy w ostatnich miesiącach przebywali w Pradze Ewa Dziurzyńska i Maciej Łyszczarz. Z kolei w zeszłym tygodniu do Czech udała się Joanna Laskosz. Nasza Koleżanka podczas swojego pobytu zrealizowała liczne kwerendy. Wraz z dr. Janem Chodějovským pracowała również nad edycją korespondencji Walerego Goetla (1889-1972) i Karela Domina (1882-1953), dotyczącą przede wszystkim tworzenia pogranicznych parków narodowych. Wydanie książki zaplanowano na 2025 r., w związku z obchodami jubileuszu 70. rocznicy powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Joanna Laskosz dzięki uprzejmości Kolegów z Pragi: dr. dr. Tomáša Pavlíčka i Jana Chodějovský’ego miała również możliwość zwiedzić Náprstkovo Muzeum Asijských, Afrických A Amerických Kultur, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Pradze, oraz Památník národního písemnictví / Muzeum literatury (Muzeum Czeskiej Literatury) i obejrzeć prezentowane tam wystawy – m.in. o podróżach przyrodnika Emila Holuba (1847 – 1902) oraz ekspozycję poświęconą pisarzowi Ladislavovi Fuksowi (1923 – 1924).

Rozpoczęcie stażu w Archiwum przez studenta z Grecji

Rozpoczęcie stażu w Archiwum przez studenta z Grecji

Orestis Kaniamos, student z Instytutu Archiwistyki, Bibliotekoznawstwa i Informacji Uniwersytetu Zachodniej Attyki w Atenach, rozpoczął z dniem 1 września br. swój staż archiwalny w Polsce w ramach programu Erasmus+.

Jednym z miejsc odbywania stażu będzie Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie. Dziś p. Kaniamos miał okazję gościć po raz pierwszy w naszych progach w ramach wstępnego spotkania i został przyjęty przez dyrektora, prof. Tomasza Pudłockiego, oraz jego zastępcę, mgr. Macieja Łyszczarza, którzy będą jednocześnie opiekunami nowego stażysty. W ramach swojego stażu nasz gość będzie pomagał pracownikom Archiwum Nauki w opracowaniu zasobu, przede wszystkim materiałów archiwalnych w języku greckim i angielskim.

Staż pana Kaniamosa w Archiwum Nauki jest owocem wizyty prof. Yannisa Stoyannidisa, który w maju br. był gościem Archiwum oraz uczestniczył w pokazie helleników z naszego zasobu.

YouTube