Kategoria: Archiwum aktualności

Otwarcie Pracowni Naukowej

Otwarcie Pracowni Naukowej

Szanowni Państwo,

Z dniem 1 marca br. ponownie zostaje otwarta nasza Pracownia Naukowa. Ze względów organizacyjnych na każdą wizytę w czytelni należy się wcześniej umówić, najlepiej drogą mailową przez adres: pracownia.an@pau.krakow.pl.

Informujemy również, że w pierwszej kolejności będą umawiane osoby których terminy zostały odwołana ze względu na ostatnie zamknięcie archiwum.

Zamknięcie Pracowni Naukowej

Zamknięcie Pracowni Naukowej

Szanowni Państwo,

w związku ze zwiększającą się każdego dnia liczbą zachorowań na Covid-19, wynikającą z kolejnej fali pandemii, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych czytelników oraz pracowników Archiwum zmuszeni jesteśmy zamknąć Pracownię Naukową od dnia 26 stycznia 2022 r. do odwołania.

Przepraszamy za wynikające z tego utrudnienia.

Zmiana limitów w Pracowni Naukowej

Zmiana limitów w Pracowni Naukowej

Szanowni Państwo,

w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU wydał zarządzenie zmieniające limity osób mogących korzystać z Pracowni Naukowej. Obecnie może w niej przebywać nie więcej niż jeden Użytkownik. Dopuszcza się także możliwość korzystania z Pracowni przez dodatkowego Użytkownika pod warunkiem, że dobrowolnie potwierdzi on fakt posiadania certyfikatu szczepień przeciw Covid-19.

Gość z Czech

Gość z Czech

W bieżącym tygodniu w Krakowie gości wicedyrektor dr Marie Bahenská z zaprzyjaźnionego Instytutu Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky). Pani dr Bahenská przyjechała na badania naukowe, korzystając z zasobów krakowskich instytucji. To również czas dobrych spotkań w ramach długoletniej współpracy, z których udział biorą dyrektor Pudłocki, panie Ewa Dziurzyńska i Joanna Laskosz, a także była długoletnia dyrektor naszego Archiwum dr Rita Majkowska.

Dyrektor Archiwum na Łotwie

Dyrektor Archiwum na Łotwie

W dn. 14 – 15 października dyrektor Tomasz Pudłocki wziął udział w międzynarodowej konferencji „Individual, Society, and Power at the Breaking Points in the History of the Balkan Region”, mówiąc o łotewskich zbiorach w zasobie naszego archiwum (referat pt. Unknown Field? Letonica in the Archives of Science of the Polish Academy of Sciences and the Polish Academy of Sciences and Arts in Krakow)

Zagraniczni goście w Archiwum

Zagraniczni goście w Archiwum

W dn. 21 września w Archiwum Nauki gościło dwoje znakomitych uczonych, specjalistów m.in. z historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej: prof.  Keely Statuer-Halsted z University of Illinois z amerykańskiego Chicago oraz prof. Eriks Jekabsons z Uniwersytetu w Rydze z Łotwy. Spotkania dotyczyły zasobu Archiwum oraz potencjalnej współpracy w przyszłości.

Spotkanie uczniów prof. Henryka Barycza

Spotkanie uczniów prof. Henryka Barycza

Od wielu lat w siedzibie Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie odbywają się spotkania wychowanków słynnego historyka kultury, oświaty i nauki, a także Wiceprezesa Polskiej Akademii Umiejętności – prof. Henryka Barycza. Ostatnie, w którym uczestniczyło kilkunastoosobowe grono zostało zorganizowane 20 września przez byłą długoletnią dyrektor Archiwum dr Ritę Majkowską, przy współudziale córki profesora Barycza – Anity. Podobnie jak w poprzednich latach poza uczniami i uczennicami w spotkaniu brali udział ich przyjaciele i znajomi, dla których postawa i dziedzictwo H. Barycza stanowią ważny wzór na co dzień. Wśród nich byli także reprezentanci Archiwum – dyrektor Tomasz Pudłocki Pudłocki oraz mgr Marzena Włodek.

Dyrektorzy na konferencji w Łańcucie

Dyrektorzy na konferencji w Łańcucie

W dn. 15–17 września br. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zorganizowali Ogólnopolską konferencję naukową „Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”. Wzięli w niej udział, reprezentując Archiwum Nauki, obaj dyrektorzy. Dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ wygłosił referat pt.Książęta-posłowie – działalność dyplomatyczna Eustachego Sapiehy i Kazimierza Lubomirskiego w krajach anglosaskich (1919–1922)”, a mgr Maciej Łyszczarz„CE KA grafy i barony, ósmy zdobi nam salony” – arystokraci i ich kawaleryjska służba w wykuwaniu granic II RP”.

Konferencji, która odbywała się w pięknych wnętrzach łańcuckiego zamku, towarzyszyły m.in. gala z okazji 20-lecia powołania oddziału rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz panel pt. „Współczesny wymiar historii, tradycji i wartości arystokracji i ziemiaństwa w Polsce”. Trzy dni spędzone wśród licznych gości, reprezentujących rozmaite instytucje i stowarzyszenia z całej Polski były okazją do zaznaczenia, że i w zbiorach naszego Archiwum znajdują się cenne materiały do dziejów arystokracji i ziemiaństwa.

Delegacja Archiwum Nauki w Pradze

Delegacja Archiwum Nauki w Pradze

Na przełomie sierpnia i września br. delegacja Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, w osobach mgr Ewy Dziurzyńskiej, mgr Joanny Laskosz i dyrektora prof. Tomasza Pudłockiego przebywała z wizytą w Pradze, w zaprzyjaźnionym Instytucie Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky). Wizyta, która miała miejsce w ramach współpracy, prowadzonej od prawie 20 lat, jak zawsze miała podwójny wymiar. Nasi pracownicy prowadzili kwerendę archiwalną w praskich archiwach, a równocześnie byli podejmowani przez naszych partnerów. Podczas spotkania roboczego, w którym uczestniczyli: wicedyrektor dr Marie Bahenská, dr Tomáš W. Pavlíček, dr Jan Chodějovský oraz Barbora Kulawiaková, rozmawialiśmy o trwającym projekcie oraz planach na przyszłość. Warto podkreślić, że współpraca z Czechami jest jednym z priorytetowych zadań Archiwum Nauki i w przeszłości zaowocowała wieloma interesującymi i pożytecznymi wydarzeniami naukowymi, popularnymi oraz licznymi publikacjami.

 

YouTube