Kategoria: Aktualności

Wernisaż wystawy „Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej”

Wernisaż wystawy „Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej”

11 lipca 2024 roku w Archiwum Nauki PAN i PAU miał miejsce wernisaż wystawy Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej. Autorami wystawy są dr Adam Korczyński (Archiwum Nauki PAN i PAU) oraz dr Ewa Skotniczna (Instytut Historii Sztuki i Kultury UPJP2), zaś kuratorką jest mgr Joanna Laskosz (Archiwum Nauki PAN i PAU). Ekspozycja została zrealizowana w ramach projektu PAU-art i jest wydarzeniem gościnnym Festiwalu Miesiąca Fotografii w Krakowie. Głównym partnerem Archiwum Nauki są Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Wernisaż uświetnił występ skrzypaczki Agnieszki Kucały (Orkiestra Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)

Galeria zdjęć z wernisażu dostępna jest tutaj.

Wystawa eksponuje dorobek Josefa Wlha (1842–1918), jednego z ważniejszych fotografów i dokumentalistów Monarchii Austro-Węgierskiej, związanego między innymi z Centralną Komisją dla Ochrony Zabytków Sztuki w Wiedniu. Z tą samą Komisją związany był również Karol Lanckoroński (1848–1933), twórca fotograficznego zbioru, z którego pochodzą prezentowane na wystawie fotografie. W Fototece Lanckorońskich Polskiej Akademii Umiejętności przechowywany jest jeden z większych zespołów zdjęć autorstwa Josefa Wlha. Ekspozycja skoncentrowana została na fotografii dokumentującej zabytki dwóch europejskich stolic: Pragi i Wiednia. Autorzy wystawy starali się uwydatnić sposób postrzegania tych miast w kontekście zainteresowań fotograficznych Josefa Wlha, jak i twórcy zbioru, Karola Lanckorońskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że fotografie po raz pierwszy zostały także zaprezentowane wg najpopularniejszych dziewiętnastowiecznych technik. Pragę reprezentują odbitki albuminowe, Wiedeń – odbitki kolodionowe. Całość ekspozycji podkreśla artyzm i ponadczasowość fotograficznej dokumentacji w kontekście jej znaczenia dla ochrony zabytków sztuki.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w przestrzeni wystawienniczej Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie przy ul. św. Jana 26:

– w lipcu (począwszy od 12 lipca): od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 oraz w soboty w godz. 10-15,

– w sierpniu: od poniedziałku do piątku w godz. 10-17.

Katalog wystawy dostępny jest pod tym linkiem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ekspozycją.

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej”

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej”

Szanowni Państwo,

Dyrektor oraz zespół Archiwum Nauki PAN i PAU mają przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy Z Fototeki Lanckorońskich… Josef Wlha, fotograf i dokumentalista Monarchii Austro-Węgierskiej, który odbędzie się 11 lipca br. (czwartek) o godz. 18:00 w siedzibie Archiwum przy ul. św. Jana 26 w Krakowie.

Zwiedzanie naszej ekspozycji możliwe będzie:

– w lipcu (począwszy od 12 lipca) od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 oraz w soboty w godz. 10-15,

– w sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 10-17.

Partnerami wystawy są:

Ekspozycja ma charakter wystawy gościnnej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (27.06 – 21.07). Gorąco zachęcamy do zapoznania się z programem całego festiwalu: https://photomonth.com/pl/

 

Promocja książki „Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1877)”

Promocja książki „Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1877)”

17 czerwca 2024 r. w siedzibie Oddziału PAN w Krakowie odbyło się spotkanie promocyjne książki „Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1877)” (red. Lubow Żwanko, Dmytro Kibkało), którego organizatorem było Archiwum Nauki PAN i PAU.

W ramach wydarzenia prof. dr hab. Lubow Żwanko (Państwowy Uniwersytet Biotechnologiczny w Charkowie) wygłosiła wykład pt. „Światy Leona Cienkowskiego”. Spotkanie prowadził prof. Tomasz Pudłocki.

 

Wizyta Ambasador Węgier w dniu 14 maja 2024 r.

Wizyta Ambasador Węgier w dniu 14 maja 2024 r.

Dnia 14 maja w Archiwum Nauki PAN i PAU gościła Jej Ekscelencja Ambasador Węgier w Polsce, dr Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Celem wizyty był pokaz unikatowych materiałów ze spuścizny Wacława Felczaka (1916–1993), przygotowany przez Macieja Piroga z pomocą Pauliny Krzywdy. Przy tej okazji zaprezentowano również kilka hungarików, wchodzących w skład zasobu Archiwum. Obok autorów pokazu szacownego Gościa podejmował Dyrektor, dr Adam Korczyński.

Wybór głównego tematu prezentacji nie był przypadkowy. Profesor Felczak, którego 30. rocznica śmierci minęła w październiku ubiegłego roku, to postać wyjątkowa. Jeden z organizatorów służby łączności pomiędzy Rządem RP na Uchodźstwie a okupowanym Krajem, kurier Państwa Podziemnego (zarówno w okresie wojny, jak i po jej zakończeniu), ofiara represji komunistycznych (więziony w latach 1948-1956), historyk, wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także hungarofil, orędownik przyjaźni polsko-węgierskiej i współpracy narodów Środkowej Europy, patron węgierskiej opozycji niepodległościowej i demokratycznej.

Zaproszenie do udziału w konferencji „Między ideą wolności uniwersytetu a nowymi realiami”

Zaproszenie do udziału w konferencji „Między ideą wolności uniwersytetu a nowymi realiami”

Jako współorganizator międzynarodowej konferencji naukowej „Między ideą wolności uniwersytetu a nowymi realiami – Uczelnie wyższe wobec wyzwań nowoczesnego świata w Polsce i Europie w latach 1918-1939” serdecznie zapraszamy do udziału i zgłaszania propozycji referatów!

Szczegółowe informacje na załączonych grafikach poniżej.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Wydziału Historycznego w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kondolencje po śmierci prof. J. Michalewicza

Kondolencje po śmierci prof. J. Michalewicza

W związku ze śmiercią
prof. dr. hab. Jerzego Michalewicza,

wieloletniego kierownika Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego
członka Polskiej Akademii Umiejętności
byłego członka Rady Naukowej Archiwum Nauki PAN i PAU

Dyrektor oraz zespół pracowników Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie
pragną przekazać Rodzinie Zmarłego wyrazy najgłębszego współczucia
oraz zapewnić o swojej modlitwie i pamięci.

 

Pogrzeb prof. Michalewicza odbędzie się w dniu 9 kwietnia br. (wtorek).
Msza Święta żałobna zostanie odprawiona o godzinie 11:00
w Kolegiacie Świętej Anny w Krakowie.
O godzinie 13.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłego
do grobowca rodzinnego od bramy Cmentarza Rakowickiego od ul. Prandoty

Dzień Kobiet w Archiwum Narodowym – wykład Pauliny Krzywdy

Dzień Kobiet w Archiwum Narodowym – wykład Pauliny Krzywdy

W dniu wczorajszym, tj. 7 marca br., nasze Archiwum miało okazję partycypować w wydarzeniu, mającym na celu uczcić nadchodzący Dzień Kobiet. Głównym organizatorem było Archiwum Narodowe w Krakowie, partnerami – Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Wydarzenie rozpoczął – poprzedzony przemówieniem Dyrektora ANK, prof. Wojciecha Krawczuka – wykład Pauliny Krzywdy (pracowniczki naszego Archiwum) pod tytułem „Kobieta oświecona w małym mieście. Ewolucja świadomości kobiet na prowincji końca XIX i pocz. XX wieku na przykładzie związków Bochni z Krakowem”. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne pytania do prelegentki, zadawane później „w kuluarach”.

Następnym punktem programu był występ artystyczny, przygotowany przez „Teatr Artystokracki” z Bochni pod okiem pani Zofii Sitko (prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej). Młodzi artyści zostali nagrodzeni przez widzów burzą oklasków.

Ostatnią częścią wydarzenia była prezentacja wystawy „Być kobietą… Portrety kobiet ziemi bocheńskiej w wirze życia i dziejów”. Ta niezwykle ciekawa ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania w siedzibie Archiwum Narodowego przy ul. Rakowickiej do 19 kwietnia 2024 r.

Pragniemy gorąco podziękować pracowniczkom Archiwum Narodowego w Krakowie za pomysł i organizację, prelegentce, artystom i twórcom wystawy składamy serdeczne gratulacje, a wszystkim Paniom z okazji ich Dnia pragniemy złożyć życzenia szczęścia, radości, spełnienia marzeń i nieustającej pogody ducha!

Fot. Maciej Piróg

Wizyta Ambasadora Mongolii w Archiwum

Wizyta Ambasadora Mongolii w Archiwum

W dniu 6 marca 2024 r. w Archiwum Nauki PAN i PAU gościł Jego Ekscelencja Ambasador Mongolii w Polsce, p. Dorj Barkhas.

Ambasador pragnął zapoznać się z materiałami, które wchodzą w skład archiwum prof. Władysława Kotwicza. Specjalnie dla naszego gościa pokaz wybranych, najciekawszych archiwaliów przygotowała mgr Ewa Dziurzyńska, zajmująca się w naszej instytucji właśnie spuścizną prof. Kotwicza. Obok niej szacownego Gościa podejmował również zastępca Dyrektora Archiwum, mgr Maciej Łyszczarz. Była to także okazja do rozmów na temat polsko-mongolskiej współpracy kulturalnej i historycznego znaczenia spuścizny prof. Kotwicza dla narodu mongolskiego. Ambasador wyraził nadzieję, że będzie miał okazję współpracować z Archiwum Nauki w przyszłości.

Archiwum osobiste prof. Władysława Kotwicza (sygn. K III-19) należy do najciekawszych i najbardziej różnorodnych spuścizn ze zbiorów Archiwum Nauki. Prof. Kotwicz (1872-1944) był orientalistą i językoznawcą, w swoich badaniach zajmował się przede wszystkim językami ałtajskimi, w tym mongolskim i kałmuckim. W 1912 stanął na czele wyprawy naukowej, zorganizowanej przez rząd rosyjski przy poparciu władz niepodległej Mongolii, która m.in. prowadziła badania w pochodzącym z XVI w. klasztorze Erdene Dzuu, wybudowanym na miejscu dawnej stolicy imperium mongolskiego – Karakorum. Kotwicz był niezwykle ceniony przez przywódców ówczesnej Mongolii. W 1913 r. został odznaczony Orderem Drogocennej Wadźry („Erdeni-jin waczir”). Ze swojej wyprawy przywiózł wiele unikatowych dokumentów i fotografii.

Znaczna część mongolskiego dziedzictwa kulturalnego została utracona w wyniku rewolucji i wojen z lat 1918-1921. Z tego powodu spuścizna Kotwicza jest obiektem szczególnego zainteresowania władz i środowisk naukowych Mongolii, co podkreśla międzynarodowe znaczenie historyczne i kulturowe tego zespołu archiwalnego.

Fot. Maciej Piróg

YouTube