24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki

24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki

24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki, odbywający się w Krakowie w dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r., został objęty patronatem Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie. W uroczystym otwarciu i pierwszym dniu zjazdu w głównej auli Uniwersytetu Pedagogicznego udział wzięli – jako reprezentanci Archiwum – nasi dyrektorzy: prof. Tomasz Pudłocki i jego zastępca, mgr Maciej Łyszczarz.

Na prośbę organizatorów – studentów Uniwersytetu Pedagogicznego – Archiwum przygotowało w dniu 31 maja br. dla uczestników zjazdu specjalny pokaz archiwaliów, któremu towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Dostosowując go do motywu przewodniego zjazdu – „Archiwa w chimerycznym świecie”, Paulina Krzywda oraz Maciej Piróg zaprezentowali uczestnikom „osobliwości”, cymelia z zasobu naszej instytucji – rzeczy nietypowe, intrygujące, rzadkie, m.in. dokumentację związaną z wyprawą zorganizowaną w celu obserwacji zaćmienia słońca w 1914 r., akwarelki Ludwiga Hansa Fischera, fragmenty skał z dna wulkanu Cotopaxi, materiały z „Archiwum Robla” czy prestiżowy „Gold Founder’s Medal” prof. Leszka Starkla.

Prezentowane źródła, obrazujące zróżnicowanie świata spuścizn, wzbudziły sporą ciekawość, a spotkanie upłynęło w wyjątkowej atmosferze – nie brakowało pytań, humoru i zainteresowania. Warto dodać, iż wśród eksponowanych dokumentów znalazł się przepis na „wojenne bułeczki” z okresu I wojny światowej, zachowany w materiałach Ludmiły Wróblewskiej. Nasi archiwiści podjęli kulinarne wyzwanie, dzięki czemu uczestnicy mogli skosztować owych bułeczek. Ta dodatkowa atrakcja była dziełem rąk Macieja Łyszczarza oraz jego żony i córki.

Studenci otrzymali również torby z pamiątkami, które przygotował Tomasz Filip. Na koniec – wspólna fotografia i powrót na obrady.

Mamy nadzieję, że wizyta u nas stanowiła dla uczestników miły przerywnik w napiętym programie. Życzymy owocnych obrad oraz kolejnych przedsięwzięć naukowych. Gratulujemy organizatorom i zapraszamy do Archiwum Nauki!

YouTube