Obchody 50-lecia wyprawy na Cotopaxi w Pradze

Obchody 50-lecia wyprawy na Cotopaxi w Pradze

Obchody 50-lecia czechosłowacko-polskiej wyprawy na Cotopaxi z 1972 r., które rozpoczęło wrześniowe spotkanie w Krakowie, doczekały się kontynuacji w Pradze.

W dniu 24 listopada br. w siedzibie Czeskiej Służby Geologicznej (ČGS) odbył się uroczysty wernisaż wystawy poświęconej wyprawie (a prezentowanej uprzednio w Krakowie), a następnie miało miejsce spotkanie wszystkich żyjących jej uczestników – należą do nich: prof. Andrzej Paulo, Jerzy Dobrzyński, inż. Mnislav Zelený, Vladimir Lysenko, dr Bedřich Mlčoch, dr Lenka i dr Petr Hradeccy, Gabriela Zoubková, dr Miroslav Krůta.

Ekspozycję otworzył Ambasador RP w Pradze – Mateusz Gniazdowski, który przywitał gości i złożył gratulacje uczestnikom wyprawy oraz wygłosił przemówienie, w którym porównał współpracę polskich i czeskich geologów do czterech żywiołów. Następnie głos zabrali: Dyrektor Czeskiej Służby Geologicznej – dr Zdeněk Venera, Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie – prof. Tomasz Pudłocki, Dyrektor Instytutu Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej – doc. Rudolf Kučera. Gośćmi specjalnymi byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP Ireneusz Zyska oraz wiceminister przemysłu i handlu ČR – Edvard Kožušník.

Po ekspozycji oprowadzały jej kuratorki: Joanna Laskosz i Marzena Włodek z Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie. Wystawę będzie można zobaczyć do 31 stycznia 2023 r. w siedzibie Czeskiej Służby Geologicznej (Česká Geologická Služba) przy ul. Klárov 131 w Pradze.

Wspólne spotkanie uczestników ekspedycji sprzed półwiecza wywołało wiele wzruszeń oraz wspomnień, opowieści o dalszych losach bohaterów wyprawy, ich osiągnięciach naukowych, sportowych, społecznych, a także o konsekwencjach wyprawy dla Ekwadoru i innych krajów Ameryki Południowej (do których należało m.in. ustanowienie w tym regionie parków narodowych). Prof. Paulo zaapelował, aby uczestnicy zebrali materiały do książki opowiadającej o ekspedycji i jej następstwach.

Organizatorami wydarzenia były: Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN oraz Instytut Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Masarykův ústav a Archiv AV ČR) we współpracy z Czeską Służbą Geologiczną (Česká Geologická Služba). W przygotowanie spotkania zaangażowani byli: Tomáš Pavlíček i Barbora Kulawiaková (IH PAN), Marie Bahenská i Jan Chodějovský (MÚA AV ČR) oraz Joanna Laskosz i Marzena Włodek (AN PAN i PAU).

YouTube