W 50. rocznicę czechosłowacko-polskiej wyprawy na Cotopaxi – spotkanie z uczestnikami

W 50. rocznicę czechosłowacko-polskiej wyprawy na Cotopaxi – spotkanie z uczestnikami

W 50. rocznicę czechosłowacko-polskiej wyprawy na wulkan Cotopaxi w Ekwadorze w dniu 5 września br. odbyło się w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności uroczyste spotkanie z jej uczestnikami. Gości przywitali: prof. Szczepan Biliński, sekretarz generalny PAU, dr Marie Bahenská – wicedyrektor Instytutu Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz prof. Tomasz Pudłocki – dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU.

O przygotowaniach do wyprawy, jej organizacji, przebiegu, o osiągnięciach geologicznych i alpinistycznych (zdobycie wierzchołków Sangay i masywu Chimborazo) opowiadali: czeski etnograf, podróżnik – Mnislav Zelený (kierownik całej wyprawy), geolog, alpinista – Andrzej Paulo (kierownik akcji zejścia do krateru), grotołaz Jerzy Dobrzyński (pierwszy zszedł do krateru) oraz geolog, grotołaz Bedřich Mlčoch (jako drugi zszedł do krateru). Spotkanie wzbogaciły m.in. prezentacje multimedialne, filmowe wywiady z pozostałymi uczestnikami ekspedycji, którzy nie mogli przybyć do Krakowa, oraz wystawa, na którą składają się postery i pamiątki z wyprawy, w tym uprząż z „karabinkami” i tzw. „małpka” (przyrządy alpinistyczne, udostępnione przez Jerzego Dobrzyńskiego), próbki skał przeobrażonych, a także ekwadorskie ozdobne naczynia z tykwy. Z ekspozycją tą zapoznać się można do 16 września (piątek) w holu budynku PAU przy ul. Sławkowskiej.

Organizatorami wydarzenia były: Archiwum Nauki PAN i PAU, Instytut Historii im. T. Manteuffla PAN oraz Instytut Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky). W przygotowanie spotkania byli zaangażowani: Joanna Laskosz i Marzena Włodek (AN PAN i PAU), Tomáš Pavlíček i Barbora Kulawiaková (IH PAN) oraz Marie Bahenská i Jan Chodějovský (MÚA AV ČR). Wydarzenie wsparły finansowo: Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Krasiczyn oraz firma Beskid Plus.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Fot. M. Piróg, K. Wójtowicz

YouTube