Wernisaż wystawy „Walery Goetel (1889 – 1972): Urodziłem się jako jeden z tych, którzy mają ciekawość świata…”

Wernisaż wystawy „Walery Goetel (1889 – 1972): Urodziłem się jako jeden z tych, którzy mają ciekawość świata…”

W dniu 16 października w naszym Archiwum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Walery Goetel (1889 – 1972): Urodziłem się jako jeden z tych, którzy mają ciekawość świata… W 130. rocznicę urodzin Walerego Goetla i 100-lecie powstania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie”. Jest to kolejna ekspozycja, powstała w ramach cyklu „Człowiek i uczony”. Jej bohater był absolwentem uniwersytetów w Krakowie i we Wiedniu, geologiem, profesorem Akademii Górniczej, a następnie Akademii Górniczo-Hutniczej, w której pełnił m.in. funkcje dziekana Wydziału Górniczego oraz rektora. Goetel był także działaczem społecznym, taternikiem i członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego, a później PTTK, jednym z prekursorów działań na rzecz ochrony przyrody w Polsce, a nade wszystko twórcą sozologii – dziedziny nauki, zajmującej się problematyką ochrony środowiska.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonały wspólnie, przy udziale licznej publiczności, wnuki prof. Goetla – Jadwiga Chrząstowska oraz dr inż. Piotr Chrząstowski.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja publikacji:

  • Urodziłem się jako jeden z tych, którzy mają ciekawość świata…, wydawnictwo albumowe Archiwum Nauki PAN i PAU
  • Zbigniew Wójcik, Walery Goetel (1889–1972). By w góry było po co chodzić. O turystyce, parkach narodowych i sozologii, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

Ekspozycję będzie można oglądać w naszej sali wystawowej od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-15.00, do 29 listopada 2019 r. Gorąco zapraszamy, a gościom uczestniczącym w wernisażu serdecznie dziękujemy. Zachęcamy również do zapoznania się z galerią zdjęć.

Fot. Krzysztof Wójtowicz

     

YouTube