Współpraca krajowa

Współpraca krajowa

Archiwum Nauki nawiązuje kontakty z szeregiem archiwów, bibliotek i instytucji naukowych, starając się w ten sposób brać czynny udział w życiu archiwalnym i naukowym.

Szczególnie owocnie przebiega współpraca z Archiwum Państwowym w Krakowie. Obejmuje ona udział pracowników w zebraniach naukowych oraz wzajemną wymianę doświadczeń. Ilość konsultacji merytorycznych zwiększyła się jeszcze w ostatnim okresie w związku z objęciem narastającego zasobu placówek PAN nadzorem Archiwum Państwowego. Ponadto pracownicy Archiwum Nauki korzystają z możliwości publikacji tekstów w „Krakowskim Roczniku Archiwalnym”.

Obie instytucje należały do współorganizatorów warsztatów zorganizowanych w Krakowie pt. „Zabezpieczanie, digitalizacja i udostępnianie materiałów fotograficznych w kolekcjach archiwów, bibliotek i muzeów” (posiedzenie z udziałem polskich i zagranicznych referentów (15 X 2003 r.). W oparciu o uzyskane na tych spotkaniach informacje Archiwum Nauki przystąpiło do opracowania programu zabezpieczania dokumentacji fotograficznej znajdującej się w własnym zasobie. Z kolei Archiwum Nauki użyczyło swojej sali wystawowej w celu zorganizowania wystawy „Nietypowe, nieznane, ciekawe…”, przygotowanej z okazji 125-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Krakowie.

Wkrótce, (po uzupełnieniu danych) ogólna informacja o zasobie Archiwum Nauki będzie dostępna na stronach internetowych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Na zaproszenie NDAP Archiwum przyłączyło się bowiem do projektu SEZAM – bazy danych zawierającej podstawowe informacje o zespołach archiwalnych w różnych instytucjach naukowych.

Archiwum Nauki ściśle współpracuje także z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wynikiem tego było stworzenie w latach 1998-2003 bazy danych o spuściznach (archiwach osobistych) ludzi nauki i kultury w zbiorach krakowskich – Spuścizna. W 2001 roku do projektu przystąpiło Archiwum Państwowe w Krakowie. Obecnie wprowadzane są dane pochodzące z tych trzech archiwów. Baza dostępna jest w Internecie pod adresem http://spuscizna.krakow.pl. Podjęte też zostaną kroki w celu rozszerzenia współpracy na inne archiwa i instytucje.

Z uwagi na podobną specyfikę zbiorów duże znaczenie ma współpraca z Archiwum PAN w Warszawie i jego Oddziałem w Poznaniu. Dzięki współpracy archiwów możliwe jest wypożyczanie niektórych materiałów, co znacznie ułatwia badaczom korzystanie z archiwaliów.

Pracownicy Archiwum Nauki aktywnie uczestniczą w pracach Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, zwłaszcza w ramach Sekcji Archiwów Wyższych Uczelni i Instytucji Naukowych. Przedstawiciele Archiwum zasiadają także we władzach Oddziału Krakowskiego SAP. Regularne uczestnictwo w naukowych wyjazdach zagranicznych pozwala z kolei poszerzyć wiedzę o doświadczenia archiwistów innych krajów – Czech, Austrii, Włoch, Francji.

Archiwiści stale uczestniczą w posiedzeniach Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności. Niektóre z nich odbywają się w pracowni naukowej Archiwum Nauki. Współpraca ma miejsce tak przy organizowaniu tematycznych sesji naukowych, jak również uroczystych posiedzeń naukowych towarzyszących wystawom organizowanym przez Archiwum Nauki w cyklu „W służbie nauki.”. Kilkakrotnie na posiedzeniach Komisji umożliwiono wygłoszenie prelekcji osobom, prezentującym prace powstałe w wyniku badań opartych na archiwaliach Archiwum Nauki.

Z wieloma instytucjami Archiwum Nauki utrzymuje stały kontakt w związku z organizacją wystaw z cyklu „W służbie nauki…”. Należą do nich między innymi: Biblioteka Naukowa PAU-PAN, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Fotografii, Biblioteka Instytutu Liturgicznego PAT, Instytut Pamięci Narodowej.

Od wielu lat Archiwum Nauki uczestniczy w procesie kształcenia młodych archiwistów, organizując praktyki dla studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnim czasie krąg instytucji, z którymi Archiwum współpracuje w tym zakresie, poszerzył się o Papieską Akademię Teologiczną i Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich.

YouTube